Laptopy poleasingowe. Czy warto kupować?
W ostatnich czasach ceny elektroniki użytkowej, a więc m.in. laptopów, komputerów stacjonarnych czy smartfonów mocno szybują. Coraz lepsze parametry techniczne oraz coraz większa wydajność powodują, że przyzwoite sprzęty potrafią kosztować już nawet 10 tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób poszukuje laptopów używanych, które z jednej strony cechuje wysoka jakość przy jednocześnie znacznie niższej cenie. Sęk w tym, że nie każdy komputer używany warty jest zakupu, a jak to bywa z elektroniką, dość łatwo można zakupić sprzęt, który po chwili ulegnie zniszczeniu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się oferty komputerów i laptopów poleasingowych, które nie dość, że spełnią nasze wymagania zarówno co do ceny jak i jakości, to zwykle sprzedawca udzieli jeszcze kilkumiesięcznej gwarancji.
Spis treści:
ToggleAbyśmy mogli zrozumieć, czym są laptopy polesaignowe w dwóch słowach należy wyjaśnić, czym sam w sobie jest w ogóle leasing. A ten to nic innego, jak swoisty najem, który może, ale nie musi zakończyć się wykupem danego sprzętu. Na leasing komputerów, laptopów, a nawet smartfonów czy innych sprzętów elektronicznych bardzo często decydują się firmy. Zyskują one nie tylko dodatkowy koszt prowadzenia działalności, co pozwala im zmniejszyć podatki odprowadzane do skarbówki, ale także nie obciąża to ani ich zdolności kredytowej, ani nie wiąże się koniecznością wykładania nierzadko naprawdę dużych sum na zakup sprzętów do biura.
Firmy korzystające z leasingu komputerów bardzo często decydują się na zmianę sprzętów zaraz po zakończeniu umowy leasingowej, po czym sięgają po nowe sprzęty. Laptopy poleasingowe trafiają wtedy do sprzedaży, a ich odbiorcą są nierzadko kolejne duże firmy, konsumenci lub profesjonalni resellerzy (sprzedawcy).
Jak wspomnieliśmy na samym początku, komputery poleasingowe cechuje zwykle bardzo wysoka jakość. Wynika to z faktu, że większość ofert komputerów poleasingowych dotyczy sprzętów użytkowanych przez firmy. Dokonując wyboru sprzętów do firmy, przedsiębiorcy zwracają dużą uwagę na modele wiodących producentów, co ma zapewnić im bezproblemową pracę przez okres użytkowania danego komputera. Dość często zdarza się, że wybrane do firmy laptopy są dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Mogą wykazywać się zatem znacznie lepszymi parametrami, niż sprzęty adresowane do konsumentów. Różnice mogą być widoczne, począwszy od kart graficznych, poprzez procesory i matryce, na obudowach komputerów stacjonarnych skończywszy.
Jeśli sprzęty służyły np. programistom, grafikom czy projektantom, można oczekiwać, że będą to laptopy i komputery o naprawdę wysokiej jakości, nierzadko dodatkowo rozbudowane, np. w większą ilość pamięci.
Warto podkreślić, że wiele firm sprzęt wzięty w leasing użytkuje wyłącznie do czasu zakończenia umowy, a te dość często zawierane są jedynie na okres 18 – 36 miesięcy. To zaś powoduje, że laptopy poleasingowe będą w naprawdę świetnej kondycji zarówno technicznej, jak i wizualnej. Oczekiwać możemy jednocześnie znacznie niższej ceny, niż w przypadku zakupu nowego sprzętu.
Ogromną zaletą komputerów poleasingowych jest to, że bardzo często sprzedawane są przez profesjonalnych resellerów – firmy, które trudnią się hurtowym zakupem laptopów poleasingowych od firm, a następnie dalszą ich odsprzedażą innym podmiotom lub konsumentom. Wydawać by się mogło, że mamy w tym miejscu do czynienia z pewną formą pośrednictwa. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze wiele dużych firm, które użytkują sprzęt w ramach umów leasingu, nie odsprzedaje go w detalu, co przekreśla szansę na zakup np. jednego laptopa poleasingowego, po drugie resellerzy dokonują odpowiedniego czyszczenia sprzętów, weryfikują stan techniczny, a nierzadko także go naprawiają, np. wymieniając zużyte części. Dzięki temu osoba dokonująca zakupu komputera poleasingowego zyskuje pewność, że posłuży on jeszcze przez długi czas.
WAŻNE! Większość profesjonalnych sprzedawców na laptopy poleasingowe udziela kilku lub nawet kilkunastomiesięcznej gwarancji, a sprzedaż dokumentują odpowiednią fakturą lub rachunkiem. To kolejny argument, który przemawia za zakupem poleasingowego laptopa czy komputera stacjonarnego. Firma, która zdecyduje się na taki sprzęt, zyska także możliwość odliczenia ceny zakupu od kosztów prowadzenia działalności.
Powyżej wymieniliśmy powody, dla których warto zakupić poleasingowy laptop. Wskazaliśmy tam to, że ich sprzedażą zajmują się zwykle profesjonalne firmy, które dokonują odpowiedniej diagnostyki sprzętu. To zaś wiąże się z nadaniem każdemu z komputerów, który trafia do dalszej sprzedaży tzw. klasy, która określa m.in. stan wizualny. Zaliczyć do nich można”
Na jaką klasę laptopa poleasingowego się zdecydować? To już wszystko zależy wyłącznie od preferencji. Jeśli kupującemu nie zależy na stanie wizualnym, klasa B będzie odpowiednia. Pamiętajmy bowiem, że sprzęty tej klasy nie są uszkodzone, a jedynie posiadają oznaki użytkowania. Laptopy poleasingowe klasy B będą nieco tańsze od tych, którym przypisano klasę A i wyższą. W sytuacji, gdy jednak zależy nam na zakupie laptopa poleasingowego, który nie będzie posiadał praktycznie żadnych lub niewielkie ślady użytkowania, warto zdecydować się na klasę Select oraz A+ bądź klasę A.
Zdjęcie główne: Shotprime/Canva
3 Comments
Sam mam laptop poleasingowy i szczerze przyznam, że tego typu rozwiązanie dla kogoś kto ma działalność jest idealne, pozdrawiam
[…] Potrzebujesz laptopa do pracy? Sprawdź oferty na stronie: https://bcmtl.org/laptopy-poleasingowe-czy-warto/ […]
[…] Przyczytaj także: Laptopy poleasingowe. Czy warto kupować? […]