Etapy pozycjonowania stron internetowych.
Skutecznie pozycjonowanie stron internetowych czy sklepów online powinno być poprzedzone odpowiednim researchem fraz kluczowych, na które będziemy targetować odbiorców naszej witryny, a także stworzeniem wartościowego contentu i solidnym linkbuildingiem, który pomoże wyszukiwarkom dotrzeć do naszych treści.
Spis treści:
TogglePozycjonowanie to nic innego, jak szereg działań, których celem jest “wybicie” danej witryny internetowej na wysokie pozycje w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing. Dzięki temu strona lub sklep internetowy mają większe szanse na zwiększenie ilości odwiedzin, a to przełoży się finalnie na wzrost sprzedaży lub większą ilość interakcji, na których zależy właścicielowi witryny. Nie musi być to bowiem od razu sprzedaż, ale np.różnego rodzaju leady, jak pozostawienie numeru telefonu, zapisanie się do newslettera czy chociażby samo udostępnienie wpisów z danej strony we własnych kanałach społecznościowych.
Ten ostatni przykład jest jednocześnie doskonałą formą “darmowej” promocji naszej witryny, ponieważ każde udostępnienie postów czy stron powoduje zwiększenie rangi danego adresu URL dla wyszukiwarek, a także pozwala na dotarcie do kolejnych potencjalnych odbiorców / klientów, o czym za chwilę.
Pozycjonowanie stron internetowych i sklepów online można podzielić na kilka etapów. Pominięcie jednego z nich nie wyklucza wystrzelenia witryny na wysokie pozycje, ale może nieco utrudnić szybkie dotarcie na pozycje, na których nam zależy. Weźmy w tym miejscu pod uwagę np. samą wagę świeżej domeny. Jeśli Google lub Bing nie znają tego adresu, nie był nigdzie udostępniony, nie pojawił się w wyszukiwarkach, nie są do niego “przypisane” żadne frazy kluczowe, strona pod takim adresem będzie znacznie trudniejsza do wypozycjonowania, niż np. taka, która już od pewnego czasu jest w wyszukiwarkach widoczna. Roboty potrzebują nieco czasu na stworzenie “własnego obrazu witryny”.
Wiele osób z branży SEO do dziś uważa, że domena, która ma mniej niż miesiąc, może być dla Google czymś, czego nie będzie chciał wysoko pociągnąć, co może być wynikiem ogromnej ilości fake-owych portali i stron, które pojawiły się w czasach pandemii koronawirusa.
Wróćmy jednak do etapów pozycjonowania, czyli tego, co należy zrobić, aby skutecznie wypozycjonować stronę internetową.
Od wielu lat zarówno Google, jak i Bing mówią wprost: największe znaczenie dla wyszukiwarek ma treść, która pojawia się na stronie. Nic dziwnego, to właśnie na podstawie contentu, słów, fraz, zdań roboty czytają daną witrynę i to one powodują, że w ogóle pojawia się ona w wynikach wyszukiwania. Weźmy za przykład portale internetowe, które cechują tysiące dodawanych wpisów rocznie. Gdy poszukujemy odpowiednich wiadomości, wyszukiwarki wskazują nam te treści, które są najtrafniejsze. Gdyby nie treść, nie dotarłyby do nich ani roboty, ani sami czytelnicy.
I choć do dziś niektórzy eksperci SEO potrafią wysoko wypozycjonować nawet pustą stronę, to content odgrywa już praktycznie główną rolę w skutecznym pozycjonowaniu strony.
Trzeba jednak pamiętać, ze w miarę upływu czasu i w miarę zwiększania się zasobów internetu wyszukiwarki zwracają uwagę na jakość treści i ich przydatność dla użytkowników / czytelników. Nie wystarczy obłożyć witryny contentem nasyconym frazami kluczowymi – musi być on także użyteczny i odpowiadać potrzebom czytelników. Jeśli naszym celem jest wypozycjonowanie np. witryny dotyczącej szafek kuchennych, nie możemy pozwolić sobie na miałkiej jakości treść, która nie wniesie niczego dla użytkownika. Świetnym rodzajem treści są te, które odpowiadają na pytania czy mają formę poradników. Je Google i Bing lubią najbardziej, co wynika także z samego przeznaczenia wyszukiwarek.
Kolejnym etapem pozycjonowania strony internetowej lub sklepu online jest optymalizacja. Na nią składa się naprawdę wiele czynników, a do tych, które najczęściej na bezdechu wymieniają eksperci branży SEO, zaliczyć można:
Wszystkie te działania, choć nie są jedynymi, które można zaliczyć do optymalizacji strony, mają zapewnić wygodne korzystanie i szybkie ładowanie się strony internetowej. Mimo ze Google zarzeka się, iż “wolna strona” może dotrzeć równie wysoko w wyszukiwarce, co szybka, to nie bez powodu wielu ekspertów SEO wciąż stawia optymalizację bardzo wysoko w kontekście pozycjonowania.
Kolejnym etapem pozycjonowania strony internetowej jest tzw. link building, czyli stworzenie odpowiedniej ilości (i jakości) linków, które będą prowadziły do danej strony internetowej. Ongiś w tym celu wykorzystywano np. systemy wymiany linków czy katalogi stron. Aktualnie nie jest to już ani popularne, ani zalecane. Google mocno wzięło się za takie działanie już wiele lat temu, a finalnie poskutkować to może wyłącznie “zbanowaniem” danej domeny. Wielu pozycjonerów uważa, że skuteczną formą budowania linków jest m.in. zamawianie artykułów sponsorowanych w innych stronach o wysokich parametrach, co faktycznie jest jedną ze skuteczniejszych aktualnie metod link buildingu. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona z pewnymi nakładami finansowymi, które trzeba brać pod uwagę jeszcze na etapie budowy strony.
Zdjęcie główne: PhotoMIX-Company/Canva