CPV (Cost Per View) - definicja pojęcia. Zdjęcie - pixabay.com
CPV – Cost Per View, to kolejne zagadnienie z zakresu marketingu internetowego, które bierzemy pod lupę. Czym jest CPV, czy jest to opłacalna metoda? W jaki sposób można ją wyliczyć? Podpowiadamy!
Spis treści:
ToggleCPV to skrót od „cost per view” i oznacza koszt jednego wyświetlenia. W marketingu internetowym jest to stosowany wskaźnik, który pomaga określić skuteczność kampanii reklamowej. CPV jest obliczany jako całkowity koszt kampanii (np. wydatki na reklamy) podzielony przez liczbę wyświetleń (im większa liczba wyświetleń, tym mniejszy koszt CPV).
Płatność przy metodzie CPV, jest naliczana dopiero po obejrzeniu reklamy przez użytkownika. Jest to więc bardzo atrakcyjna oferta dla osób, które chcą skutecznie dotrzeć do swojej grupy docelowej. Warto jednak pamiętać, że płatność za reklamę jest uzależniona od jej popularności, czyli od tego ile osób ją obejrzy. Dlatego też model ten najlepiej sprawdza się w przypadku reklam o charakterze informacyjnym lub edukacyjnym. Jeśli Twoja reklama jest interesująca i przemyślana, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele osób będzie chciało ją obejrzeć. Warto więc zainwestować w reklamę CPV, jeśli chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do jak największej liczby odbiorców.
Obliczenie CPV jest bardzo proste. Wystarczy podzielić całkowity koszt kampanii przez liczbę wyświetleń. Na przykład, jeśli całkowity koszt kampanii wynosi 1000 zł, a liczba wyświetleń wynosi 10 000, to CPV wynosi 10 zł. CPV jest często mylone z innymi wskaźnikami, takimi jak CPM (cost per mille) i CPA (cost per action). CPM oznacza koszt 1000 wyświetleń, a CPA to koszt jednego działania (np. kliknięcia). CPV jest jednak wskaźnikiem skuteczności, który można łatwo obliczyć i porównać z innymi. Podsumowując, CPV to koszt jednego wyświetlenia. Jest to ważny wskaźnik w marketingu internetowym, ponieważ pomaga marketerom określić skuteczność kampanii reklamowej. CPV jest łatwy w obliczeniu i można go łatwo porównać z innymi wskaźnikami.