Zapalenie zatok. Objawy, leczenie
Zapalenie zatok to jedna z częściej spotykanych dolegliwości, którym towarzyszy m.in. uczucie zatkanego nosa, bół głowy, uczucie ucisku, a także zwiększona ilość wydzieliny. Jakie jeszcze są objawy zapalenia zatok? Jakie rodzaje zapalenia zatok są spotykane? Jak leczyć zapalenie zatok?
Spis treści:
ToggleZatoki to puste przestrzenie w obrębie twarzoczaszki, połączone ze sobą niewielkimi otworami. W zatokach produkowana jest wydzielina, która nawilża te przestrzenie. Dzięki nim (zatokom) regulowane jest m.in. ciśnienie, pełnią funkcję nawilżającą i ogrzewającą wdychane powietrze.
Według badań naukowych zatoki odgrywają dużą rolę w obronie mózgu przed urazami i zapewniają niższą masę twarzoczaszki dzięki pustym przestrzeniom. W ocenie wielu lekarzy zatoki modulują także głos i pełnią funkcję ochronną ucha środkowego.
Dobra wentylacja zatok jest jednym z pierwszych elementów ochrony organizmu człowieka.
Sprawdź także: Recepta online – jak długo jest ważna?
Zatoki podzielić można na cztery rodzaje. Pod względem ich położenia będą to:
Każda z nich pełni zbliżoną rolę, jednak musimy pamiętać, że z uwagi na ich położenie, w przypadku powstania stanu zapalnego mogą dawać różne dolegliwości.
Tabata! Tym treningiem spalisz tłuszcz i wzmocnisz odporność
Wspólnym objawem zapalenia zatok zwykle jest ból. W zależności od położenia zatoki może być zlokalizowany w różnych miejscach i charakteryzować się różną intensywnością.
Objawy zapalenia zatok szczękowych to m.in:
Objawy zapalenia zatok sitowych to m.in.:
W przypadku zapalenia zatok sitowych ból może zmniejszać się podczas unoszenia głowy do góry.
Objawy zapalenia zatok czołowych to m.in.:
Podobnie jak w przypadku zapalenia zatok sitowych, ból może zmniejszać się podczas unoszenia głowy.
Objawy zapalenia zatoki klinowej to m.in.:
Współczesna medycyna rozróżnia przewlekłe zapalenie zatok oraz ostre zapalenie zatok. W przypadku ostrego zapalenia zatok trwa ono zwykle kilka dni. Do typowych objawów ostrego zapalenia zatok zaliczyć można m.in.:
W przypadku ostrego zapalenia zatok czasem towarzyszy mu także gorączka.
Leczenie ostrego zapalenia zatok zwykle obejmuje podawanie choremu leków przeciwbólowych, wentylację, płukanie roztworem soli, inflacje, obkurczanie śluzówki sprayami do nosa.
Jeśli ostre zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, polepszenie następuje zwykle w ciągu kilku dni. Jeśli przyczyną dolegliwości są bakterie, lekarz może włączyć antybiotykoterapię, która skutecznie pozwoli na oczyszczenie zatok z bakterii i pozwoli na ich udrożnienie.
Przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane różnymi czynnikami zarówno zewnętrznymi, jak i “wewnętrznymi”. O przewlekłym zapaleniu zatok mówimy wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują przez minimum 12 tygodni.
Typowymi objawami przewlekłego zapalenia zatok są:
Prócz powyższych przewlekłemu zapaleniu zatok towarzyszyć mogą także:
Przyczyn przewlekłego zapalenia zatok może być wiele, jednak do najczęściej wymienianych należą:
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok zależne jest od czynników wpływających na stan chorego. W przypadku trwałej niedrożności lub utrudnionej drożności często niezbędna jest operacja. W przypadku alergii lub refluksu niezbędne ich wyleczenie i dalsza obserwacja chorego.
Zdjęcie główne: Milkos via Canva.